2 marca, 2020 Opony z kolcami

Opony z kolcami

W tamtym tygodniu pisałem, że zimowe opony z kolcami są absolutnie zbędne dla rowerzystów, którzy codziennie dojeżdżają do pracy odśnieżonymi drogami. Od razu małe sprostowanie  OK, czasem zdarzy się oblodzona część chodnika lub góra śniegu na ścieżce rowerowej, którą musimy pokonać, ale myśląc racjonalnie: łącznie takich odcinków nie będzie więcej niż 10% zaplanowanej trasy, więc wciąż upieram się, że wydatek prawie 900 zł za 2 szt. opon np. Schwalbe Ice Spiker Pro (cena katalogowa 449 zł) to spora przesada… Dziś zgodnie z obietnicą odpowiem na pytanie:

DLA KOGO W TAKIM RAZIE SĄ OPONY Z KOLCAMI?

Wbrew pozorom w sypkim, grząskim śniegu nie ma znaczenia czy opona ma kolce, bo jest tej samej szerokości co nasza „letnio-sezonowa”, więc i tak ugrzęźnie  Na takie trasy wybieramy Fatbike’i z oponami o szerokości co najmniej 4.00! 

Piny są dla rowerzystów bardziej „wkręconych” w jazdę – codzienne, jesienne treningi XC w lesie przy dodatnich temperaturach, ale mocniej niesprzyjających warunkach nawierzchni, np. podczas lub po kilkugodzinnych opadach deszczu – grząski szuter lub gęste błoto z głębokimi kałużami. Wtedy opona mająca kolce wspomagające dużo lepiej będzie się trzymała podłoża, bez konieczności zachowania wyjątkowej ostrożności, nawet przy szybkich zakrętach.

Zimą, przy temperaturach ujemnych gdy mróz „złapie” (np. rano) równie dobrze poradzi sobie na oblodzonym, ale równym podłożu takim jak nieodśnieżona lub odśnieżona poprzedniego dnia część asfaltu (kostka brukowa ścieżki rowerowej), oblodzony odcinek leśny pokryty warstwą śniegu. Podczas odwilży, niemal w każdym terenie również możemy zastosować oponę tego typu.

Podsumowując: Według mnie, lepiej jest przeznaczyć kwotę, którą mielibyśmy zainwestować w opony na np. dobrej jakości odzież lub upgrade roweru 

Na zakończenie przytoczę cytat z katalogu (autentyk  ), jak jeden z producentów odpowiada na pytanie potencjalnego klienta:

W moim rejonie śnieg leży raczej rzadko, w jaki sposób mogę używać opon z kolcami?
Odp: Najlepiej byłoby, gdybyś mógł zamontować opony z kolcami na Twoim drugim rowerze. W zależności od porannej pogody zdecydujesz, którego roweru użyć (…)

Oczywiście możemy sprowadzić tego typu opony na życzenie klienta  Ten post jest tylko moją prywatną sugestią.

Trochę się rozpisałem, ale to dlatego, że nie mogłem znaleźć żadnego sensownego artykułu, który wyczerpałby temat  Gratuluję wszystkim którzy to przeczytali 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: